Jaak Väärsi Hobileht
Fish IDFish ID

Tundub justkui hea ja informatiivne. Edasi piltidel, mis pärinevad juba minu enda sonarist, on näha midagi muud. Kohaks Ropka karjäär.

Fish arcsTeisel ajal teise sonariga  nähtavad kalakaared. Hetkel sellised, kuid millest sõltuvad ja kuidas näha on lõpus linkidel ka laia maailma soovitused, küll inglise keeles.

 

Mitu kala tegelikult onFish ID järgi on kõrval pildil vähemalt 48 kala või enamgi. Tegelikult pelaagiliselt vees on näha selgelt 4 kala, ähmaselt veel mõni. Lisaks hüplev jig 3 gr. Mitte 48 või enam…

Ehk siis totaalselt teine info.

Fish ID võib lugeda kalaks suvalisi asju. Näiteks oma jigi hüpitades tekivad sinna juurde mõnikord õhumullid ja ongi jigi asemel näiteks 3 kalakest lisaks… Kui rääkida lihtasamatest sonaritest, siis neil võtab ID lisaks maha enamuse tundlikkusest, ei näe oma jigi, väiksemaid kalu jne. Tippseadmetel ID võtab vähem tundlikkust maha kui üldse.

Termokliin & Fish IDSiin oleks justkui tohutu kalaparv, aga ei ole ilmselt ühtegi kala, on termokliin ehk vee temperatuuri hüppekiht. Millest enamus kalu suvel püüab hapniku puuduse vältimiseks allapoole mitte minna. Termokliin ilma Fish ID-taSama  ilma Fish ID-ta. Termokliin ja kaks üksikut seisvat kala ülevalpool on tegelikult samas kohas samal ajal.
Filtrid pealeFiltrid

5 gr raskus kenasti näha 14 m sügavusel. Ja siis panen nii pinna kui müra filtrid peale, et et oleks ilusam siledam pilt . Justkui.

3 gr. jig3 gr. raskus 4 m sügavusel alul filtrid peal, siis filtrid maha. Kõige põhja poolsem kala ujus koonusest välja, seepärast jääb jälg nõrgemaks. Jig on täpselt anduri nägemiskoonuse keskel.

Filtreid kogenud kasutajad kasutavad nii vähe kui võimalik, parem üldse mitte. Et saada maksimaalset võimalikku infot. Mõnikord nõrgema taseme filtri kohaldamine aitab eemaldada mingi paadi elektrivälja või teise sonari häireid. Filtrite kasutamisel pole sageli  enam näha väiksemaid kalu, oma jigi, koonusest nägemise piirile jäävaid kalu, ei saa enam hästi näha põhja kõvadust, glisseerival sõidul enam ei näe parvi ja kalu jne. Kõige kallimatele seadmetele tootjad püüavad luua nüüd filtreid mis vähem võtaks maha tundlikkust, kuid see on alles arenemisjärgus. Väga kallistel seadmetel on juba parem, odavamatel on kõik endine. Ja nagu ikka, igal sonarikomplektil võib toime olla veidi erinev. Ja väga palju sõltub objektil peegeldunud heli tugevusest anduris vastuvõetuna. See sõltub planktoni, hõljumi hulgast ,sügavusest ja muudest asjades. Kõige hullem mõju on filtritel kui eelpool kirjeldatud asjaolude tõttu on vastu võetav heli signaal nõrk. Siis võib isegi nõrga taseme filter info eemaldada.

Mõned lingid:

Kalakaartest

Humminbirdi tootjapoolne õpetus kaartest ja filtritest

Siin lingil on ka need alustalad:

  • Sensitivity – all Sensitivity menus to a higher setting.
  • Surface Clutter – adjust so that less surface clutter is blocked.
  • (Noise) Filter – turn the filter OFF

 

Kalakaarte ja vahel mitte kaarte tekkimise alused on lihtsad , paarikümne minutiga täiesti omandatavad iga kasutaja poolt, kui elementaarne teave ja näited ette räägitakse. Mitte midagi keerulist siin pole. Sõltub kasutatava sageduse koonusest, paadi ehk anduri kiirusest  või paigalseisust kala suhtes, kala asendist koonuses (üleval paadi all, küljel) jne.