Jaak Väärsi Hobileht

Ilm ja prognoosid

Erinevad mudelid võivad Eesti eri piirkondades anda erinevaid ennustusi .Tasub endale vajalikes kohtades järjepidevalt järgida erinevaid ennustusi, et leida sellele piirkonnale sobivaimad. Erinevused võivad olla ka sellistes osades, nagu näiteks tuule ennustus, pilvituse ja sademete ennustus. Mingile piirkonnale võib samuti näiteks tuule ennustus olla mingilt lingilt parim, kuid sademete ennustus on parim hoopiski teiselt lingilt. Lisaks erinevad ennustuste mudelid võivad olla täpsuselt erinevad eri aasta aegadel. Reeglina ei tasu loota, et üle 3 päeva ennustused oleks paika pidavad. Eriti muutlikel aastaaegadel ja perioodidel. Parema tulemuse saamiseks tasub alati võrrelda näiteks kolme parimat prognoosi ja kontrollida hetke seisu reaalajas siit:

http://www.ilmateenistus.ee/

Siin tuleks klikata vasakul lingile Mudelprognoos ja sealt Vaatlusandmed, näeb juba olnu võrdluseks ära.

Siit saab väikese otsimise peale leida ka vaatlusandmed iga tunni tagant ja nii kontrollida mingit peioodi. See annab võimaluse võrrelda kas täna selle kellani on mingi prognoos täppi läinud. Ja kui on läinud, on lootust et ka edasi klapib see prognoos. Loota siit ennustuse lingilt parimat  ennustust on küsitav. Ootamatu on see, et vaadates mudelprognoosist eesti kaardil näiteks vihma ja siis võrreldes asukoha põhise prognoosiga, vahel need ei klapi üldse. Muutliku ilma perioodil hoovihma ennustamine kitsale piirkonnale on muidugi üldse üks tänamatu asi, isegi jumalale ilmselt.

Enda aastatega võrdluste põhjal paika loksunud ennustuste pingerida on selline:

1.Windguru:

http://www.windguru.cz/ee/index.php?sc=341

Aknasse “koha otsing” saate sisestada soovitud asukoha, kui ei viitsi luua oma täpse asukoha personaalset ennustust. Paljud kohad ja linnad on juba kellegi poolt sisestatud, ja neid kasutades saab tõenäoliselt kiiresti palju asukohti kätte. Koha otsimisel (Spot search) enter nupp ei sisesta, tuleb klikata nupule Search ja siis valida kellegi juba loodud koha ennustus.

Eripäraks on, et tundub, et arvestab pilvituse ja sademete osas suvisel ajal peamiselt kuskilt mujalt meie kohale saabuvaid pilve masse, mitte hiljutisest sajust maapinnalt uuesti aurunud niiskusest tingitud nähtusi. Üks universaalsemaid ja oma kogemuste põhjal paremaid ja mitmekülgsemaid prognoose. Kui vaatate Surfpaperi alt alt, siis seal on paljudele eesti paikadele juba valmis lingid.

2.Meteo pl:

http://www.meteo.pl/

Siit valida 4 km sammuga kaart ja sealt klikata kaardil oma asukohale.

 

3.Weatheronline

Tuule ennustus

http://www.weatheronline.co.uk/sailing/wind?&3&LANG=en&WIND=g005

 

4.Gismeteo

Venelased ise on kirjutanud webis, et tegu on USA-st pärit  mudeliga.

http://www.gismeteo.ru/city/daily/4105/

5.Yr.no

http://www.yr.no/place/Estonia/Tartumaa/Tartu/hour_by_hour.html

Paljud vist vaatavad, visuaalselt ilus ja informatiivne, kuid pihta saamise protsent madalam kui esimestel, vähemalt enda kogemuste põhjal. Sama ilus on ka see ilm, mis siin paremal äärel osadel lehtedel paistab. Lihtsalt kena vaadata……

 

 

 

 

Kaks väga head ilmalinkide kogumit