Jaak Väärsi Hobileht

Fish ID on reziim  mis muudab filtrite toimet ja reeglina on tulemuseks see, et detaile ja kui vaja , siis oma lanti ei näe enam. Saate kena selge häireteta ekraani  ja kalakeste kujutised seal. Uurides foorumitest ja kirjandusest (võõrkeelsest küll kahjuks), kogu seadete paika ajamine algab Fish ID välja lülitamisest. Enda kogemus on ka see, et need kenad “kalakesed” tekivad naljakatel asjaoludel ka siis kui kalu pole, on muud hõljuvad asjad või on hoopis termokliin (järsk veekihi temperatuuri muutus). Ülimalt kallil teleri suuruse ekraaniga loodil tuttava kaatris tekkis ekraanile kalakeste kiht pideval ühel kõrgusel, mis oligi termokliin. Muuda kaatri asukohta palju tahad. Tuleb harjuda ise reguleeringuid tingimustele vastavaks tegema. Enamusel loodidel on eraldi pinna müra (pinnast peegeldub helilaine mitu korda ja müra on suur) ja siis üldised müra filtrid. Äärmisel juhul tasub kasutada kõige nõrgemat pinna filtrit ja vältida muude filtrite sisse lülitamist. See muidugi nõuab elektrisüsteemi korrasolekut nii paadis kui mootoris. Ja mitme kalaleidja korral nende ja sageduste teadlikku kasutamist. Vastasel juhul tekib “müra” ekraanile, vertikaalsed kriipsud  nn. “crosstalk”jne. Seadmete tootjatel on kogunisti soovitus kasutada sonaritele eraldi akut, mitte mootori oma. Kui on mahukas mitmetest sonaritest ja muudest lisasedadmetest elektroonika pakett kaatris. Selliste süsteemide puhul on Ameerika foorumites palju teemasid häirete kohta.  Lihtne on muidugi häireid maha saada, pannes erinevad filtrid tugevamaks ja kaotades seejuures seadme võimekuse. Või lülitades sisse Fish ID mis teeb sama. Lisaks pinna müra saab parematel kalaleidjatel maha lõigata sellega, et seadistatakse ekraanil näidava kihi ülemine piir 1-2 või enam meetrit allapoole, olenevalt parasjagu veekogu ja püügi sügavusest. Ja filtrit ei kasuta! Kui paadi mootor on elektri osas OK ja juhtmestik eraldi sonari  ja andurite juhtmetest veetud, toimib kenasti ka kõik ühe aku pealt. Kui on portatiivne sonari süsteem , mida tõsta paadist paati, on eraldi akukene ju niikuinii olemas.

Karta on et Fish ID reziim on uue seadme ostjate rõõmustamiseks, et ikka näeks midagi mis rõõmustab…..Ja pilt on ilus klaar.  Mida me veel  võidame kui ID on väljas? Kui vaatasite Tutoriali alt kuidas kalakaar ekraanil tekib ja olete eelneva läbi lugenud, saate süveneda edasisse: kalakaar annab hulga täiendavat infot kala enda kohta, vahel tema liikumissuuna kohta. Kas koonusest välja või sisse, kas üles või alla. Kalakaarte tekkeks on vajalik mõõdukas kiiruste vahe objekti ja anduri suhtes ning mida sügavamal objekt on, seda ilusam tuleb kalakaar ekraanil (vaata veel Tutoriali alt kaare teket!) Sügavamal on nägemise koonus laiem ja koonusesse sisenemisel , keskel ja väljumisel on objekti kaugused tuntavalt erinevad, tekibki kaar.  Suurel kiirusel muutub kaar üldiselt täpiks või vertikaalseks kriipsuks. Samuti madalal ei teki kaart üldjuhul. Ning anduri ja objekti kiiruste vahe puudumisel tekib pidev horisontaal joon. Kui kala muudab kõrgust samal kohal üles või alla, see joon võtab suuna samas suunas (sonar on ju lihtsalt kauguse mõõtja).

Allpool väike jutt tundlikkuse reguleerimisest, õige tundlikkus on , et “Range” suurendamisel ca. kolmekordseks tegeliku põhja sügavusest on näha kenasti topelt põhja (teist põhja 2x sügavusel, kuna heli võimsust ja tundlikkust on  piisavalt peegeldumaks põhjast tagasi ja uuesti veepinnast põhja ja andurisse tagasi:

Sesitivity&Thermocline

Sellise reguleeringuga näete juba ka oma lante ja ka termokliini, millest kala väga lugu peab, kui see on olemas sellele ajal. Aga ekraanil peab olema vähemalt 300 pikslit vertikaalis, parem kui on rohkem.

Kallimatel kalaleidjatel on viimasel ajal võimalik lisada Fish ID-d nii et kalakaared jäävad ikkagi alles, siis näeb ka olulist lisainfot objekti kohta (odavamad riistad koristavad kalakaared ekraanilt ära)