Jaak Väärsi Hobileht

Kui suur on kala?

Kas suur kala võib anda väikese kala signaali?

Milline  on vastu põhja nähtamatu kõrgus, mis on alati olemas?

Loe siit, ka faili alt otsast:

Signaali tugevus

Varjatud tsoonidest veel: mida suurem on kasutatava sageduse “koonus”  seda suurem on ka varjatud tsoon. Seda nii siledal põhjal vastavalt eelpool toodud materjalis olevale valemile kui ka arvestades seda, et laia nägemiskoonusega võib olla selle sees sagedamini  kõrgem põhja osa, mille tarkvara joonistabki põhjaks, kuigi ümberringi on põhi madalamal ja vastu põhja on ka kalad, mida me siis ei näe. Siit tulebki asjaolu, et kui kalaleidja kala ei näita, võib kala ikkagi saada.  JA MIDA KÜNKLIKUM ON PÕHI, SEDA KINDLAMINI SEDA JUHTUB.

Õige reguleeringu puhul on 2D sonar ka võimeline eristama termokliini ehk hüppekihti (järsk temperatuuri muutus, mis on kaladele tähtis), sest signaal peegeldub sellelt piisavalt tugevalt tagasi.

Omale praktiline töö:

võtke tennisepall, näiteks isoleerpaelaga siduge selle külge nöör ja pange mingi 50 cm kaugusele alla ka raskus ,mis põhja viib ja sõitke oma 2D kajaloodi töötades üle oma tavalisel püügisügavusel-saadud kujutis vastab ligikaudu 2 naela raskuse kala signaalile. See on tuntud tänu John Eastonile, kes nimetas seda “2 pound tennisball testiks”. Kahjuks pole tema kodulehel seda videot enam . Muidugi peab silmas pidama seda, millest varem oli ingliskeelne väljavõte: Peamise osa helilaine peegeldusest annab ujupõis ja luustik ka midagi. Ja ujupõie asend risti sonari anduri helilainega annab  tugevama signaali kui kala ujudes anduri suunas ( peegeldab ju väiksem pind, kui ujupõis on piklik) ja loomulikult ujupõit kala reguleerib ujuvuse jaoks ja eri kaladel on see erineva suurusega jne, seega: tugev signaal on suurem kala, nõrk signaal võib siiski olla ka suur kala, lisaks kui nähtavuskoonuse äärealale jääb.  Anduri suunas ujuv kala peegeldab helilainet rohkem kui andurist eemalduv kala jne. Ja kuna heli sumbub vees, loeb siin ka kaugus ning selle hetke vee omadused. Hõljum, soolsus, hapniku sisaldus jne.

Kalafilee väidetavalt helilainet ei peegelda piisavalt määral.