Jaak Väärsi Hobileht

 

Rõuge Suurjärv socialmap

Luues endale  Lowrance alt kasutajakonto on alla laetavad nn. “socialmapid”  (avalikult kättesaadavad sügavuskaardid, mida on keegi varem ise teinud või alustanud, vaata sealt veekogude loetelu). Eestis on ka esimesed tegijad olemas, kes midagi on alustanud või ka lõpuni teinud. Kui vaadata sealt loetelu Soome kohta või eriti Rootsi kohta, näete sadu veekogusid, mis on kaetud. Kuskilt ei paista siinkohal küll välja, et Eesti on arenenud IT taustaga kodanike  riik, kõik alles lapsekingades, kui vähegi ostan-müün- või riigikeskselt  suunalt kõrvale keerata. Hea, et meil mõned inimesed on hakanud  asjaga tegelema, nagu näitab korralik Rõuge Suurjärve kaart. Viljandi järve on üksjagu tehtud, äkki suurvõistluse tarbeks?

Ja tehtud on enamgi, kuid nende kaardid, kes on tasulise Insight Genesise variandi ostnud ja saavad teha ka põhja kõvaduse ja vegetatsiooni kihid, ilmselt jätavad need kaardid “socialiseerimata” ehk siis avalikustamata.

Mis veel: endal on saadud põhja kõvaduse ja osaliselt ka vegetatsiooni kihid kätte kiirusel 20 km/h, ainult väga sügavates kohtades on info puudu (nõutud ametlik kiirus on max. 16 km/h).

Sonarchartide tegemine on keelatud Norra, Rootsi ja Soome rannikumeres, nende riikide kaitseministeeriumi loal vist võib. Teadagi mille pärast, kui ajalugu ja olevikku teate.