Jaak Väärsi Hobileht

Heli levik vees sõltub mitmetest asjaoludest. Näiteks vee temperatuurist ja soolsusest. Ka rõhust vee all eri sügavustel.  Soolsuse mõju pärast on parematel sonaritel “saltwater” reziim. Ka termokliin muudab heli levi kiirust ja peegeldumist.  Kuid kõige peamiseks heli levimise kauguse juures on helisagedus ( hiljem järgmistes postitustes  jõuame Chirp põhimõteteni, siis on see vajalik  komponent asjast aru saamiseks).

 

 

Need on umbes keskmised kaugused, väga külma ja selge puhta  veega vastu talve võib olla kaugus veidi suurem ja suvel planktoni ja ja igasuguse vetika ning muu hõljumi tippajal võib olla kaugus ka 2 ja enam korda vähem. Kõige halvem heli levi on suurvee ajal  kui veed toovad jõkke  liiva, savi ja muud ollust.

Suuremaid sagedusi kiputakse kasutama eraldusvõime suurenemise pärast kuid kaotatakse suurelt nägemislaiuses ja downscan puhul sügavuses. 

Oma rolli mängib ka sonari võimsus. Minu enda kunagi ostetud Humminbird 798 SI mis on väikese võimsusega ei taha juba üle 10-12 m sügavuses vees sugugi toimetada, ekraan jääb lihtsalt tumedaks ja ei näe midagi. Ja võimsamad Lowrance HDS ja Humminbird Helix 10 SI näitavad kenasti laialt (kõik 455 khz peal) , nagu sageduste leviku tabel näitab.

Üks näide Humminbirdi Megaimaget sisaldavast pildist (tehtud USA Humminbirdi guru Dougi poolt), kust on üsna hästi asi arusaadav, kuidas sagedused mõjuvad levikule. Mega on siis 1150-1275 khz chirp. Ja vaadake, kui vähe levib võrreldes 455 khz-ga (see sagedus on ülevalpool, kaugused on jalgades, jagades umbes 3-ga saate meetrid).