Meie tuntuim püügikala nagu ahven on lisaks suhteliselt väike kala ning annab nõrgema peegeldunud signaali andurile. Kui on pehme või madala rohuga põhi, siis selle tumedamal taustal SI ekraanil on kala paremini märgatav. Olen erinevate tootjate SI ja 360 sonaritega teinud katseid, kasutades objektidena nii tennispalle kui ka muid õhku sisaldavaid objekte mis meenutavad kala peegeldust ja nii see kahjuks on. Kala on aga me ei erista ekraanil teda visuaalselt kõvast põhjast. Selle tõttu on kala otsingul soovitatud SI puhul panna laiuseks ühele poole 3-4 sügavust, et kala signaal oleks ekraanil suurem ja paremini eristatav. Kui aga otsime põhjal struktuure, siis paneme laiuse tohutult suuremaks ning põhja eripärad näeme ilusti kaugelt ära. Kuid kujutage ette, kui ilus ahven on näiteks 15 m kaugusel, vähendame selle kõik tillukesele sonari ekraanile, siis on seda juba võimatu näha ka vähenduse tõttu. Ja teiseks, kui põhi on kõva, ekraanil hele, ei lase ka objekti sama heledus meil teda näha. Uue 3D senisest hoopis erineval põhimõttel töötava tehnoloogiaga on aga võimalik eristada põhjast kõrgemal olevad objektid tema täpse asukohaga, seejuures värvida need vastavalt signaali tugevusele eri värvi.
Milles on erinevus? Senised sonarid olid kõik kauguse mõõtjad, kuid ei suutnud määrata sonari anduri suhtes täpset nurka, mille all objekt oli. Ehk siis me tema asukohta teame väga ligikaudselt. Uus tehnoloogia kasutab ka astronoomias kasutuses olevat kiirte peegeldumise tehnoloogiat, interferomeetriat. Selleks kasutatakse esmakordselt laiatarbe seadmes multikiirtega andurit, millel on seitse kristalli, millest osad saadavad välja ja osad võtavad vastu helilainet eri suundadest.
Hetkel tundub, et hea variant on kala otsingul kasutada ekraani ülaosas 3D pilti reljeefi paremaks mõistmiseks ja all sama laia teravat SI pilti, kokku saame parima ülevaate.
Arvestama peab muidugi sellega, et 3D pilt ei kata otse anduri (paadi) alust, vt. multibeam anduri eskiisi. Küljele vaatavad elemendid ei näe otse alla. Seda varjatud osa peab näitama meile kas Downscan või tavaline 2D aken sonari ekraanil. Siit jälle eelis suure ekraaniga seadmele, või siis on hea kasutada kahte sonarit, et oleks rohkem ekraane. Vaata vasakul pilti Peipsilt selle kohta. |
Häälestamisest:
paljudel youtube videotel näete kahel pool paati mullirida, nn. propwashi (vindi tekitatud õhumullid).Nende olemasolu sõltub paljus tagasi peegeldunud heli tugvusest. Järvel või laial veekogul on seda vähem või üldse mitte, kitsas jões või kanalis , kus pervedelt peegeldub tugevalt heli tagasi on seda palju. Selle eemaldamine käib teise taseme alamenüüst. Seal on vaja reguleerida “Target strenght” alla, mõnikord kuni 50 ühikut. Sellest video ka siin, tõsi, Simradi sonari ja menüüdega. Vaata alates 3 min 10 sek algusest:
Sügis läks seekord liiga kiiresti üle jääga kaetud veekogudega talveks, oleks kindlasti tahtnud proovida erinevaid settinguid ja kasutusvariante, nüüd jääb hulga rõõmu tulevaseks hooajaks. Eriti huvitav on muidugi variant kalade märgistamise järel Xi5- ga autopiloodiga neile otse peale sõita vertikaalpüügiks. Ja tahaks aru saada, kui palju peavad kalad olema põhjast kõrgemal, et sonar selle kaugel küljel tuvastaks ja teise värviga eristaks . Ning palju muid asju veel.
Kõige selle juures on muidugi tähtis jälle teada teatud tasemel põhimõtteid, et me laseks sellistel süsteemidel üldse toimida. On mitmeid asju, millega saame ise blokeerida teadmatusest osa süsteemi täpsuset. Aga sellest tuleb edaspidi.