Läbimõeldud kasutamisega ning heade ikoonide valikutega seadmetega , mis seejuures kiiresti võimaldavad ikoone valida, saab kaardile lisada lihtsalt mõistetavat kasulikku infot. See on teema neile, kes käivad erinevates kohtades ja kõike meelde jätta ei saa ja pole vajagi , kui võimalused on säärased nagu allpool paremal näites näha on.
Erinevatel toojatel ja ka nende eri mudelitel on ikoonide valik ja just kalastuseks kasuliku info tähistamiseks sobivate ikoonide komplekt väga erinev. Piltlikult öeldes paljudel on tihtipeale ainult mõned eri suurustega kala ikoonid, pole isegi parve ikooni, et märkida ära söödaparve. Söödaparve tasub ära märkida eriti siis, kui jääd sinna kohta spinningut loopima või trollima, selle juures on tihtipeale just need, keda otsime ja püüame. Näiteks Pärnus kohad on alati praktiliselt nende söödaparvede juures. Sama lugu on tihti haugidega või ka ahvenatega. Kas järgmine aasta seda parve asukohta vaja on, on teine asi, saab kiirelt kustutada kui segab. Ja seal pole.
Kõige kehvem on eri seadmetel lugu aga paiksete kohtade märgistamisega. Kivid, rohulaigud, madalikud, lohud, perved jne. Enamusel seadmetel neid ikoone pole või on mõni neist. Mõnel tootjal on valida üle 330 eri ikooni, kuid kalastusele olulisi vaid mõned kala märgid.
Ja jälle, reaalselt elus on võimalik , kui need ikoonid on, kasutada ainult puutetundliku ekraaniga, kust saab neid ühe näpuliigutusega valida. Mitte keegi ei suuda sellist tööd järjekindlalt teha nuppudega valides. Selleks läheb nii kaua aega, et teil jäävad kõik olulised kohad märgistamata , või püügiga tegelemine jääb teiseks korraks. Lisaks veel see, et suurtel veekogudel nagu Peipsil või Võrtsjärvel, on kasulik iga püügipaiga vähemalt üks teekonnapunkt kirjeldada meelde jääva nimega. Siis saab kaardil valida nimeotsinguga kohaleminekuks selle punkti ja plotter näitab teed. Kui keegi, ei usu, et üliraske on tuhandete punktide olemasolul Peipsi kaardil leida õiget varet või perve, siis karta on, et teil on lihtsalt väga vähe kohti ja neis kohtades vähe infot salvestatud. Kokkuvõttes vähendab see otse sõites kütusekulu ja säästab aega. Kui käite mitmes kohas, otsides koostööaldist kala. Ja ei veeda ühe vare peal päeva, lootes, et äkki ikka varsti….
Juhul kui te kellegiga teete koostööd ja jagate omavahel teekonnapunkte, tasub enne kokku leppida, et kasutate sarnaselt ikoone . Seda saab muidugi teha sama seeria seadmetega, kus on samad ikoonid. Teise tootja seadmesse saab oma teekonnapunkte muidugi sisestada, kuid reeglina eri ikoonid muutuvad siis ühesuguseks, näiteks ristiks või mulliks. Paar aastat tagasi ühendasin sõbraga meie HDS-d ja jagasime oma andmeid. Kahjuks on see nüüd väga kirju pilt. Tohutut kogust punkte juba ümber ei muuda ühe kaupa. Järgmised saaksid neid vigu juba vältida.
Kõik see teema kehtib muidugi komboseadmete kohta, kus on plotter ja sonar (id) mõlemad olemas.
Lõpuks näide mu enda muidu hea ja seetõttu ka hinnalise kuid nuppudega juhitava Helix 10-ga, kus jäädki seda õiget otsima. Mis praegu paadis olevate komboseadmete parema kasutusmugavuse tõttu on keldris varuks.
Ja nii need tähelepanekud kogunevad ning võimaluse korral soetamiseks valikud tekivad edaspidiseks. Palju asjade liitumise tulemusena.
P.S. Ülal näidete asukohta ei tasu otsida, lõin näited kaardil suvalisel veekogul ilma kunagi seal käimata