Jaak Väärsi Hobileht

Nii “teadlikumad” müüjad (ega enamus neist ju pole ise oma kogemust selles osas saanud) kui osad tootjate kodulehed käivad välja valemi paadi kaalu (vahel ka pikkuse) ja veojõu (thrust, reeglina naelades )  vahel. Need valemid toimivad väga hästi vooluta veekogudes tuuletu või tuulevaikse ilmaga. Kui peate selle komplektiga sõitma näiteks Emajõel vastuvoolu, ja hoidku jumal, ka samal ajal vastu tuult või järvel kõva vastutuulega, läheb nende kenade valemite järgi valitud mootoriga paat jõudsalt Teie valitud suunale vastassuunas.

Kui vajate elektrimootorit pikemaks sõiduks nii ajaliselt kui distantsilt, pole veojõudu kunagi ülearu. Eriti kui on võimalus soetada astmeteta digitaalne impulssmootor    

 

 

millel voolu kulu on tohutult väiksem osakoormustel, võrreldes astmetega mootoriga, kus olenemata valitud käigust voolu kulub ikka väga palju, soojendatakse lihtsalt veekogu madalamatel käikudel.

 

Akusid oma nime all pakuvad paljud juhtivad mootorite tootjad. Põhimõtteliselt on tegu nn. “deep cells” (“deep cycle”) akudega, mida kasutatakse ka automajades, karavanides, haagissuvilates, väikelaevades jne. Ja mida pakuvad paljud akutootjad, ka Varta näiteks . Need akud kannatavad paljukordset üsna  tühjaks sõitmist erinevalt autode starterakudest, mille omadused taolisel juhul hääbuvad väga kiiresti. Meremessil rääkisin mehega, kes oli suvega kaks starterakut kasutuskõlbmatuks saanud. Kuna ta kasutas neid tihti ja üsna tühjenemiseni. Teooria järgi on vastupidavus sellisele reziimile “deep cells” akudel sadu kordi parem. Vaata siit peale klikates näiteid akude eri tüüpide tohutust erinevusest . Isegi deep cell akude vahel, sõltuvalt kui tühjaks sõidate. Ja siia klikates näete veelkord erinevate tüüpide eluea erinevust.  

Veel: Kui soovite elektrimootorilt lisaväärtusi, siis Motorguide/Lowrance kombinatsioonis on need hetkel sellised, nagu videos näha.

Süsteemi kokku panek

Elektrooniline ankur ja ja palju muud on veidi erinevas variandis olemas Minn Kota teatud mudelitel.

Neil on 2 erinevat ja sõltumatut asja:

  • I-Pilot, mis on sõltumatu fishfinderist ja kaardist selles, juitakse puldist

I-Pilot  Link, mille abil mootorit juhitakse Humminbirdi plotterist (ainult HB-st!) 

Minn Kotal on üks mudel, millega on puldist võimalik mootorit sisse/välja liigutada. Hind on samas suurusjärgus kui Motorguide Xi 5 koos Lowrance Elite komboseadmega…… .

2017 suvel tutvustati uut Minn Kotat, mille positsioneerimise täpsus kasvas mitmekordselt ja on nüüd enam vähem sama Xi 5 täpsusega, kui reaalselt katsetada.

Enamuses riikides (kus elatustase on enam-vähem) pole vist  ühtegi  spinningupüügi võistluskalastajate paati ilma GPS ankru ja muude funktsioonidega elektrimootorita, kuna see annab palju edu.