Netis on miljon linki, mis ja kuidas. Valdav enamus on neist sellised, et paika tavainimene ei saa. Sama on varem olnud endal, siiamaani vahel küsin targemate käest.
Kõige hullem on see mis toimub üle ilma surfilaenutustes: pooltes antakse sulle kätte totaalselt vales trimmis puri (downhauli nii vähe, et tagant peaaegu leech ei voldi).
Küsid siis (võõras kama ka tihtipeale) , et mehed, kuidas nii!?. Alati tuleb kindel vastus, et paremat pole olemas.
Ilmselt on nipp siin see, et sellise mööda trimmiga kaua ei rabele, annad varsti “otsad” ja laenutus saab su kama varem kellegile edasi rentida. Oma makstud tunde sellise trimmiga täis ei sõida. Ja raha tuleb rohkem sisse. Kõige müstilisem: veel on näha mehi kes teevad isegi mingeid trikke, vulcanit jne. samasuguse trimmiga…… .
Aastatega on meediast silma jäänud kaks ülihästi esimest lähendust andvat nippi:
1.Downhaul-tõmba niipalju alla et ülalt teine purjeliist jääb masti keskele oma mastipoolse otsaga. Hästi toimiv esimene lähendus kõikidele senistele viimase sajandi purjedele. Ülilihtne ! Edasine peentrimm on 5 mm kuni 1 cm üles või alla. On proffe kes seda siis edasi üldse kunagi ei puutu, ainult outhauli muudab hiljem vastavalt oludele..
Outhaul-tõmbad taha kuni “vastu hakkab”, siis edasi proovid veel lisada jupikaupa kuni paar cm (+ ehk positive outhaul). Mõni puri sobib ka negatiivse outhauliga, aga seda saab juba veepeal leida. Osadel purjedel taga poomi lõpus käega purjele vajutades võiks puri puutuda poomi. Aga kui 1. punkt on paigas, siis seda paika saada on lihtne. Outhaul on põhiline purje reguleerimise valdkond olenevalt tuule tugevusest ja ka kursist, kui räägime muudetava outhauliga süsteemidest slallis ja formulas.
Slalli purjede puhul on vajalik, et puri puutuks rohkem vastu poomi, vähemalt nii mitmed ülikõvad mehed kirjutavad. Ja paljud kasutavad laia trapetsi otste vahet poomil.
2. Kiirelt poomi kõrguse paika saamine:
lähtume sellest, et masti jalg on esimeses lähenduses soone keskosas!
Pööra nüüd kaldal taglas ja poom taha ahtrisse. Kui oled lühike mees, peaks poomi ja ahtri vahele jääma 2-3 sõrme jagu ruumi. Kui oled väga pikk siis käelaba mahub vahele. Leiad endale sobivaima ja jätad sõrmede arvu meelde elu lõpuni. Kogu lugu. Ja see on vana tõde, et kui on overpower, kontroll on kadunud laua üle, kuni paar tolli alla sellest asendist.
Lõpuks need loendamatud lingid, kus palju ka juttu fine tuningust
Suurima elamuse surfis annab sõit heas trimmis kamaga! Ja seda õnne on vist osadel surfaritest.